5.50 L 14 CR65 Dunlop Racing
Goodyear Bue Streak
Important Brand Update: Dunlop Racing tyres are now owned and manufactured by Goodyear. As current Dunlop Racing stock is sold through, these tyres will gradually be replaced by the equivalent Goodyear Blue Streak range. During this transition period, you may receive the Goodyear-branded version if Dunlop stock has become obsolete. If you specifically require Dunlop-branded tyres, please contact our team before purchasing to confirm current availability.
Technical Data for 5.50 L 14 CR65 Dunlop Racing
| Marca | Dunlop Racing |
|---|---|
| Costruzione del Pneumatico | Diagonale da Corsa - Sezione L |
| LARGHEZZA SEZIONE | 198 mm / 7.7" |
| DIAMETRO DI CALETTAMENTO | 631 mm / 24.84" |
| DIAMETRO | 14" / 355 mm |
| DIMENSIONI DEL CERCHIONE CONSIGLIATA | 4.0" -6.5" |
| BATTISTRADA SEZIONE | 128 mm / 5.0" |
| INDICE DI CARICO | N/A |
| INDICE DI VELOCITÀ | N/A |
| CAMERA D'ARIA | 14 F Michelin |
| Tube or Tubeless | TT (con camera d'aria) |
| FASCIA BIANCA | N/A |
| Fascia Bianca | N/A |
Informazioni su 5.50 L 14 CR65 Dunlop Racing
550L14 CR65 Dunlop Racing
| LARGHEZZA INDICATO | RATIO | RADIAL | DIAMETRO | INDICE DI CARICO | INDICE DI VELOCITÀ | PRODUTTORE | DISEGNO | Camera d'aria |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 550 | X | 14 | Dunlop Racing | CR65 | Tubetype (con camera d'aria) |
Rivenditori Mondiali della Gamma Pirelli Collezione
Michelin Collections Distributori nel Regno Unito di pneumatici classici e d'epoca 



