6.00 x 19 5-Stud Dunlop Racing
Goodyear Bue Streak
Important Brand Update: Dunlop Racing tyres are now owned and manufactured by Goodyear. As current Dunlop Racing stock is sold through, these tyres will gradually be replaced by the equivalent Goodyear Blue Streak range. During this transition period, you may receive the Goodyear-branded version if Dunlop stock has become obsolete. If you specifically require Dunlop-branded tyres, please contact our team before purchasing to confirm current availability.
Technical Data for 6.00 x 19 5-Stud Dunlop Racing
| Marca | Dunlop Racing |
|---|---|
| Costruzione del Pneumatico | Diagonale da Corsa |
| LARGHEZZA SEZIONE | 175 mm / 6.8" |
| DIAMETRO DI CALETTAMENTO | 787 mm / 30.98" |
| DIAMETRO | 19" / 482" |
| DIMENSIONI DEL CERCHIONE CONSIGLIATA | 4.0" - 6.0" |
| BATTISTRADA SEZIONE | 109 mm / 4.29" |
| INDICE DI CARICO | 77 = 412 kgs |
| INDICE DI VELOCITÀ | H = 130 mph / 210 km/h |
| CAMERA D'ARIA | 19 / 20 H RET Michelin |
| Tube or Tubeless | TT (con camera d'aria) |
| FASCIA BIANCA | N/A |
| Fascia Bianca | N/A |
Informazioni su 6.00 x 19 5-Stud Dunlop Racing
600x19 5-Stud Dunlop Racing
| LARGHEZZA INDICATO | RATIO | RADIAL | DIAMETRO | INDICE DI CARICO | INDICE DI VELOCITÀ | PRODUTTORE | DISEGNO | Camera d'aria |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 600 | X | 19 | Dunlop Racing | 5-Stud | Tubetype (con camera d'aria) |
Rivenditori Mondiali della Gamma Pirelli Collezione
Michelin Collections Distributori nel Regno Unito di pneumatici classici e d'epoca 



