Set of 5 off 500/525 - 16 PIRELLI STELLA BIANCA
Technical Data for Set of 5 off 500/525 - 16 PIRELLI STELLA BIANCA
| Marca | Pirelli |
|---|---|
| Costruzione del Pneumatico | Diagonale |
| LARGHEZZA SEZIONE | 148mm / 5.83" |
| DIAMETRO DI CALETTAMENTO | 682.0 mm / 26.85" |
| DIAMETRO | 406 mm / 16" |
| DIMENSIONI DEL CERCHIONE CONSIGLIATA | 3.0" - 5.0" |
| BATTISTRADA SEZIONE | N/A |
| INDICE DI CARICO | 70 = 335 Kg |
| INDICE DI VELOCITÀ | H = 130 mph / 210 km/h |
| CAMERA D'ARIA | 16 E Michelin |
| Tube or Tubeless | TT (con camera d'aria) |
| FASCIA BIANCA | N/A |
| Fascia Bianca | N/A |
Informazioni su Set of 5 off 500/525 - 16 PIRELLI STELLA BIANCA
PIRELLI PIRELLI STELLA BIANCA 500/525 - 16 tyres are exceptional classic performance tyres, delivering progressive, sport-oriented handling, a formidable H-speed rating, and a historically accurate classic tyre design. The PIRELLI STELLA BIANCA 500/525 - 16 is made to complement sports car chassis from the 30s, 40s, 50s, and 60s, delivering fantastic directional stability and allowing your classic car to reach it's full potential.
| Tyre Size | Relevant Cars |
|---|---|
| 500/525-16 PIRELLI STELLA BIANCA | Austin Ten, Austin A40 Devon, Austin A40 Somerset, Pre War BMW, DKW F89, Ford Anglia, Ford Prefect, Frazer Nash BMW, Hillman Minx, Jowett Javelin, Lanchester Ten, Mercedes-Benz 170, MG Y, MG YA, MG Y, Morgan 4-4, Porsche Pre- A 356, 550 Spyder, Vauxhall Velox, Vauxhall Wyvern, Vauxhall 10-4, Vauxhall 12-4, Vauxhall 14-6, Volkswagen Beetle (Pre September 1952), Wolseley Hornet |
16" PIRELLI STELLA BIANCA Dimensions
| Tyre Size | Load Index | Section Width | Overall Diameter | Recommended Rim Width |
|---|---|---|---|---|
| 500/525-16 PIRELLI STELLA BIANCA | 70 = 335 kgs | 148mm / 5.83" | 682.0 mm / 26.85" | 3.0" - 5.0" |
| 5.50-16 PIRELLI STELLA BIANCA | 74 = 375 kgs | 172 mm / 6.77" | 690 mm / 27.17" | 3.5" - 5.5" |
| 6.00-16 PIRELLI STELLA BIANCA | 86 = 530 kgs | 184 mm / 7.2" | 710 mm / 28.0" | 4.5" - 6.0" |
Rivenditori Mondiali della Gamma Pirelli Collezione
Michelin Collections Distributori nel Regno Unito di pneumatici classici e d'epoca 




